In a larger mixing bowl, combine the whole wheat flour and salt. Make a well in the centre and ... Divide it into equal portions (around 8 pieces) and shape each portion into a round bun. Place the ...
They are also more expensive, costing around $1.32 per bun, but as team Celiac are already aware, that's pretty much par for ...
While standard pita bread isn't much different in terms of nutrition than the bun you'd normally use for a burger, for anyone on a health kick, whole wheat pita is a great choice. "They're high in ...
Roll into a log and cut into 15 or 16 equal buns (If some of the dough rips while rolling, just pinch it back together. It is no big deal, dont stress!). Place the buns into the prepared muffin tins.
Process 1 burger bun in a food processor to make crumbs. Set aside. 2. In a saute pan, heat the olive oil over medium-high and saute onions with a pinch of salt until soft. Add another tablespoon of ...